Chladničky a mrazničky: Našich deset nejlepších rad na úsporu energie

Chladnička je jedním ze spotřebičů, které domácnosti používají nejvíce. Zde uvádíme rady, které vám pomohou ušetřit energii i peníze při užívání chladničky nebo mrazničky.

 

1. Nakupujte zeleně a chytře a ušetřete tak peníze

Porovnejte energetické třídy uvedené na energetických štítcích různých modelů a vyberte si ten energeticky nejúspornější. 

 

2. Pravidelně kontrolujte stav chladničky:

Aby chladnička spotřebovávala minimální množství energie a peněz, musí být v dobrém stavu. Pokud při kontrole objevíte porušené těsnění na dveřích, okamžitě jej vyměňte a zabraňte tak probíhající ztrátě energie.

 

3. Ukládejte potraviny na správné místo: 

Pro úsporu energie byste měli využívat různých teplotních zón v chladničce. Doporučujeme následující systém: nejtepleji je v horní části. Ukládejte tam zbytky uvařených pokrmů. Zelenina patří do zásuvky na zeleninu. Polička přímo nad ní je nejchladnější oblast chladničky a měla by tak sloužit k uskladnění jednoduše se kazících potravin jako jsou maso a ryby.

 

4. Správné umístění chladničky: 

Je velmi důležité chladničku vhodně umístit. Nevystavujte ji přímému slunečnímu záření, zapotila by se. To samé platí pro další zdroje tepla jako je trouba, myčka nebo radiátor umístěné v její blízkosti.

 

5. Zajistěte chladničce dostatečné odvětrávání: 

Ujistěte se, že nic nezakrývá odvětrávací otvory na zadní straně chladničky. Ohřátý vzduch potřebuje unikat, protože jinak se chladnička zahřívá a spotřebovává více energie. Ze stejného důvodu nedoporučujeme chladničky zabudovávat do kuchyňských linek.

 

6. Pravidelně odmrazujte mrazničku: 

Pravidelným odmrazováním své mrazničky zajistíte neustálé a účinné chlazení a nízkou spotřebu energie. Mrazící boxy plné ledu v první řadě chladí tento  ledu a až pak uskladněné potraviny. To stojí hodně energie a peněz. Množství nových chladniček nabízí automatické odmrazování. 

 

7. Nastavte chladničku na vhodnou teplotu: 

Nenastavujte teplotu v chladničce příliš nízko. Nejvhodnější teplota v chladničce je sedm stupňů a teplota mrazničky by neměla klesnout pod -18 stupňů. Teplotu můžete jednoduše zkontrolovat běžným domácím teploměrem.

 

8. Nechte potraviny zcela vychladnout, než je uložíte do chladničky:  

V případě, že do chladničky uložíte potraviny nebo nápoje ještě teplé, na jejich ochlazení je potřeba mnoho energie. Nechte potraviny a nápoje vychladnout mimo chladničku, než je do ní uložíte.

 

9. Vždy zavírejte dveře od chladničky: 

Dveře chladničky by měly být otevřeny jen po nezbytně dlouhou dobu. Ochlazený vzduch jinak proudí ven a teplý a vlhký vzduch dovnitř, kde urychluje tvorbu námrazy. 

 

10. Potřebujete novou chladničku? Stáhněte si aplikaci ecoGator

Aplikace ecoGator vám v režimu asistence při nákupu pomůže vybrat energeticky nejúspornější mrazničku nebo chladničku během několika minut a v červenci bude dostupná pro telefony s operačním systémem Android a iPhony.