Budiž světlo

Běžné žárovky jsou minulostí a úsporné kompaktní zářivky jsou už taktéž trochu zastaralé. První volba by pro vás v současnosti určitě měla být LED žárovka. S každou LED žárovkou, kterou použijete namísto klasické žárovky, můžete ušetřit až 200 Kč ročně. Přechod na LED žárovky se tak vyplatí už za několik měsíců. S tím, jak klesají výrobní náklady, LED žárovky postupně zlevňují. Výměna světelných zdrojů bohužel ale není vždy tak jednoduchá. Abyste si do každé místnosti a pro konkrétní způsob použití vybrali správnou žárovku, je třeba promyslet spoustu věcí.

Připravili jsme nejdůležitější fakta o tom, jak zvolit správný světelný zdroj do domácnosti a také jsme připravili některé další tipy.

Technologie LED – jak, kdy, proč

Koupit si tu správnou LED žárovku může být dost náročné. Budete si muset vybrat správnou patici, světelný tok, tvar a životnost.

Od wattů k lumenům

Ne každá místnost vyžaduje stejné množství světla. Proto byste si měli LED žárovku obecně vybírat podle toho, jak místnost používáte. Na rozdíl od klasických žárovek, u kterých jste museli porovnávat příkon, budete u LED žárovek porovnávat světelný tok v lumenech (lm). Obecně platí, že hodnota ve wattech vynásobená zhruba 10 odpovídá hodnotě v lumenech.

  • 25 wattů odpovídá 200 lumenů
  • 40 wattů odpovídá 350 až 400 lumenům
  • 60 wattů odpovídá 600 až 700 lumenům
  • 75 wattů odpovídá 800 až 900 lumenům
  • a 100 wattů odpovídá 1 200 až 1 300 lumenům

Ne vždy stejná bílá barva

Při používání LED žárovek si můžete zvolit druh bílé barvy světla. Bílé barvě se říká teplota chromatičnosti a udává se v Kelvinech (K). Nejpříjemnější teplotou chromatičnosti je teple bílá a tuto barvu bychom měli používat v místnostech, kde odpočíváme a spíme. Neutrální bílá by se měla používat tam, kde pracujeme.

  • 2 700 až 3 200 Kelvinů: teple bílá (obývák, dětský pokoj)
  • 3 200 až 5 000 Kelvinů: neutrálně bílá (kuchyně, chodba, pracoviště)

O stmívání

Stmívání je způsobem, jak ovládat světlo. Množství světla nebo světelný tok světelného zdroje lze řídit tak, aby vydával méně nebo více světla podle našich potřeb.

Bohužel ne všechny světelné zdroje LED jsou stmívatelné a někdy i stmívatelné světelné zdroje LED nefungují správně. Informace o tom, zda je váš výrobek stmívatelný, naleznete na obalu nebo na internetové stránce výrobce.

LED žárovky ve starém lustru? Proč ne

S ohledem na design nabídka LED žárovek značně vzrostla. V současné době není těžké sehnat designovou LED žárovku napodobující klasickou žárovku, kterou lze umístit i do křišťálového lustru. Rozdíl mezi nimi a starými žárovkami nikdo nepozná.

Životnost a spínací cykly

Většina LED žárovek má životnost zhruba 15 000 hodin a více. To by mělo stačit pro většinu místností. Do místností, v nichž svítíme velmi často, si však vyberte delší životnost. Také si zvolte vyšší počet spínacích cyklů (více než 25 000) pro místnosti, jako jsou koupelna a toaleta.

Náklady a úspory

Ceny světelných zdrojů LED v posledních letech značně klesly. Cena LED žárovky byla v roce 2013 zhruba 600 Kč. V roce 2015 cena spadla na přibližně 250 Kč. I když jsou i nadále dražší než kompaktní zářivky, vyrovnává se tento cenový rozdíl díky nižší spotřebě elektrické energie a trvanlivosti rychle. LED žárovka vám nabízí stejné množství světla, avšak spotřebuje o 80 až 90 procent méně elektrické energie než obyčejná žárovka. V podstatě platí, že čím déle světelný zdroj svítí, o to větší smysl má investovat do světelného zdroje LED.

Vzhledem k rozdílům v životnosti a kvalitě světla mohou být mezi různými světelnými zdroji LED obecně rozdíly v kvalitě. V důsledku technologie, která se používá při výrobě, a elektronických součástí, jako jsou LED čipy, se může cena LED žárovky podstatně lišit. Proto vám doporučujeme, abyste vždy nesahali po nejlevnějším výrobku, ale vyhodnotili jej na základě různých testů a reportů.

Správná likvidace

Ačkoli LED žárovky neobsahují rtuť jako kompaktní zářivky, obsahují cenné elektronické součásti, a je proto třeba je řádně likvidovat. Můžete je odevzdat k recyklaci v celé řadě elektroobchodů nebo ve sběrných dvorech.

Chytrá žárovka – tip na vánoční dárek

Na závěr máme tip na perfektní vánoční dárek! Představte si žárovku, kterou lze na dálku stmívat, která mění barvy nebo dokonce teplotu chromatičnosti – to vše s využitím vašeho mobilního telefonu. Takové žárovce se říká chytrá LED žárovka a lze ji poměrně snadno dostat u všech významných výrobců. Střídání barev vás určitě bude bavit po celé Vánoce!