Nepouštějte teplo dovnitř!

Léto je v plném proudu a když zrovna nejste někde v přírodě, pravděpodobně až do podzimu budete zápolit s horkem. Ať už klimatizaci nemáte, či nechcete, aby vám kvůli klimatizaci peníze mizely z kapsy, anebo chcete být jen ohleduplnější k životnímu prostředí, zde naleznete doporučení, jak teplo nepustit dovnitř, a rady, jak klimatizaci používat účinně, pokud ji opravdu používat musíte.


Nepouštějte teplo dovnitř


Používejte závěsy a rolety, které teplo nepustí dovnitř. UV (protisluneční) fólie také mohou pomoci. Pokud je to možné, vybírejte světlé barvy, protože dobře odráží světelné i tepelné záření.


Správně větrejte


Větrejte v noci a ráno, když je venku stále chladno, a vyhněte se větrání v době největších denních veder.


Klimatizaci používejte úsporně


Pokud i tak musíte použít klimatizaci, minimalizujte předchlazování místností, tzn. zapínejte klimatizaci jen tehdy, když v dané místnosti skutečně jste. Teplotu v místnosti nesnižujte o více než o 6 °C oproti venkovní teplotě anebo níže než na 26 °C. To by mělo zajistit příjemný pocit chladu.


Starejte se o svoje zařízení


Dodržujte pravidelné servisní intervaly. Tím, že budete své zařízení důkladně a pravidelně udržovat a čištit, pomůžete udržet jeho maximální možnou účinnost.


Správné umístění


Umístěte mobilní klimatizaci tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Zajistěte, aby zařízení nebylo přímo vystavené slunci anebo poblíž jiného zdroje energie.


Nepřepínejte ji


Pokud je klimatizace spuštěná, dveře a okna musí být zavřená. Když je otevřete, klimatizace se bude snažit ochladit vzduch venku.


Nenakupujte s velkýma očima!


Když si kupujete klimatizaci, vezměte v potaz spotřebu energie, odpovídající rozměry a hlučnost.


Nový energetický štítek pro klimatizační jednotky s třídami až A+++


Nový energetický štítek pro klimatizační jednotky s třídami až A+++ platí od ledna 2013.

Klimatizační jednotky s proměnlivou rychlostí otáček (s technologií inverter) jsou dnes nejlepšími dostupnými zařízeními a již tyto požadavky splňují. Kritérium nákupu: přinejmenším třída A++.

Jednokanálové a dvoukanálové klimatizační jednotky mohou dosáhnout pouze třídy A+. Kritérium nákupu: přinejmenším třída A.