Léto je oblíbeným ročním obdobím. Podívejte se na naše doporučení, jak na zahradě uspořit energii

Lidé ho sice mají rádi, ale zato léto dokáže významně zvýšit účet za energie a vodu. Pokud pozměníte některé své zvyklosti, můžete ušetřit značné množství energie, vody a tedy i peněz. Zde jsou naše zahrádkářské rady.

Sekání trávy

V horkých letních měsících zvyšte výšku sečení, aby po sečení tráva zůstala delší. Delší tráva lépe zachycuje vlhkost, a tak nenastavujte výšku sečení příliš nízko a nesečte trávu příliš často. Všimněte si také, jak rychle se nažloutlý trávník zotaví po dešti – možná nepotřebujete zalévat tak moc, jak jste si doposud mysleli.

Zalévejte, když není vedro

Zalévejte svoji zahradu ve večerním nebo brzkém ranním chládku, abyste docílili nejefektivnějších výsledků, protože se nevypaří tolik vody. Zalévejte kořínky a ne listy, aby rostliny vodu co nejlépe zužitkovaly.

Zalévejte kolem rostlin!

Zalévejte půdu kolem rostlin spíše než rostliny samotné, vypaří se tak méně vody. Zalévejte méně často, ale zato důkladněji, aby rostliny zapustily kořeny hlouběji a byly odolnější.

Sudy na vodu

Na střechu vašeho domu dopadají ročně desítky tisíc litrů vody, která je ale hned okapy odvedena pryč. Pokud máte zahradu a přístup ke svodu vody, můžete používáním sudu na vodu ušetřit značné množství vody. Zachycenou dešťovou vodu používejte na zalévání a mytí auta. Má to ještě další výhodu: dešťová voda je měkčí než voda z kohoutku a pro rostliny je tedy vhodnější; používejte ji proto i pro zalévání uvnitř domu.

Fanděte konvím!

Hadice na vodu nebo rozstřikovače dokážou za hodinu spotřebovat tolik vody jako vaše rodina za celý den. Vyměňte tedy hadici za konev na zalévání, se kterou můžete zalévat vodou ze sudu na vodu a můžete se tak těšit z výhod měkčí dešťové vody.

Používejte mulčování a zadržte tak v půdě vlhkost

Oblázky, štěrk nebo úlomky kůry jsou vhodné k mulčování a ulehčí vám práci při zahrádkaření, protože zadržují v půdě vodu a nedovolí vyrůst pleveli.

Pro osvětlení zahrady používejte svítidla na solární energii

V obchodech se zahradnickými potřebami je lze jednoduše najít a představují další jednoduchý způsob, jak na zahradě ušetřit energii.