Rady pro použití malých spotřebičů

Velké spotřebiče jako jsou chladničky a myčky pokročily natolik, že využívají pouze třetinu energie než před dvaceti lety. To samé ale nelze říci o malých spotřebičích, protože spotřeba elektřiny v této kategorii roste rychleji než ve všech ostatních. Malé spotřebiče nyní představují 20 % spotřeby ve vašem domově a jejich spotřeba ročně roste o 5 %.  Množství elektřiny, které je potřeba na provoz těchto zařízení, se od sedmdesátých let více než zdvojnásobilo.

Malé spotřebiče zahrnují spotřebiče, které najdeme v kuchyni, jako jsou například rychlovarné konvice, kávovary, toastovače, toastovací trouby, ruční mixéry, pečící pánve atp. Tato kategorie ale zahrnuje také spotřebiče, které zpravidla najdeme mimo kuchyň, jako jsou světelné zdroje, vysavače, elektrické zubní kartáčky, akvária, žehličky, fény a další.

Hlavním důvodem pro malý pokrok v této třídě je absence energetických standardů. Energetická účinnost výrobků je definována skrze dva hlavní právní nástroje: nařízení o ekodesignu, které ustanovuje minimální požadavky na energetickou účinnost výrobků, a energetické štítky, jež umožňují vzájemné porovnání výrobků. Velké spotřebiče za pokrok ve své energetické účinnosti vděčí právě těmto standardům a nařízením. Malé spotřebiče nic takového nemají.

Mnoho dnešních malých spotřebičů spotřebovává energii, i když nejsou zapnuté. Až 20 % elektřiny spotřebované spotřebiči je ztraceno, když jsou zapnuté ale nejsou používané. Cokoliv s digitální obrazovkou nebo připojené do sítě za účelem nabíjení lze označit jako spotřebič, který “ztrácí” energii. Průměrná domácnost takto ztrácí okolo 50 wattů elektřiny. 

Rady ohledně malých zařízení

Abyste ušetřili peníze při používání malých spotřebičů, držte se následujících doporučení:

  • Používejte pro daný úkol co nejmenší spotřebič (namísto varné desky nápoje a jednotlivé porce jídla ohřejte v mikrovlnné troubě).
  • Jakýkoliv spotřebič, který něco ohřívá, spotřebovává více, než spotřebič, který nic neohřívá.
  • Zvažte ruční práci. Manuální otvírák na plechovky k činnosti potřebuje pouze lidskou energii!
  • Používejte chytrou vícenásobnou zásuvku ("psa") anebo rovnou vypojte spotřebič ze zásuvky, když spotřebič nepoužíváte. I když jsou vypnuté, mnoho spotřebičů stále spotřebovává energii.

Rychlovarné konvice

  • Je účinnější ohřívat vodu v rychlovarné konvici než na sporáku nebo v mikrovlnné troubě.
  • Ohřívejte jenom tolik vody, kolik doopravdy potřebujete. Kupte si tedy konvici s nízkou minimální hladinu vody pro ohřev. Přeplňování konvice je plýtvání energií.
  • Je účinnější a bezpečnější, pokud je vaše konvice vybavena funkcí automatického vypnutí a držadlem, které se nezahřeje.
  • Pravidelně čistěte svoji konvici vařící vodou a octem, abyste odstranili usazeniny uvnitř konvice, které snižují účinnost.

Toastovací trouby

  • Toastovací trouba je energeticky účinnější než běžná trouba a je rychlejší a vhodnější, pokud potřebujete zpracovat jen malé množství potravin.
  • Umístěte toastovací troubu tak, že kolem ní vzduch může volně proudit.