Rady pro nákup a použití nové myčky

Spolu s pračkami a sušičkami jsou myčky jedněmi z nejvýznamnější spotřebičů v domácnosti. V Česku je myčkou vybaveno okolo třetiny domácností. Díky překotnému technologickému vývoji myčky spotřebovávají jenom asi polovinu energie než před dvaceti lety. Spotřeba vody klesla až o 60 %. Ať už si koupíte novou myčku anebo už myčku máte, můžete ušetřit značné množství energie, pokud změníte způsob, jakým myčku používáte.

Energetické třídy A, A+, A++, A+++ - jste zmateni?

Dnes nejúspornější myčky spadají do třídy A+++ a potřebují o 30 % méně energie než spotřebič ve třídě A. Nová zařízení ve třídě A jsou tedy poměrně neúsporná. V Evropské unii již výrobci nesmějí prodávat spotřebiče tříd B a nižších. Podle nařízení EU o ekodesignu musí nové myčky splňovat požadavky třídy A již od konce roku 2011 a od prosince 2013 mohou být prodávány pouze  přístroje třídy A+ a vyšší.

Na velikosti záleží

Při nákupu myčky zvažte počet lidí, který ji bude používat, aby bylo snadné ji naplnit celou.

Je lepší mýt nádobí ve dřezu nebo ho dát do myčky?

Použít myčku je určitě jednodušší než mýt nádobí po každém jídle. Myčka je ale zároveň i mnohem úspornější než ruční mytí. Podle výzkumu provedeného na univerzitě v Bonnu je na umytí stejného množství nádobí ve dřezu potřeba čtyřikrát více vody a asi o čtvrtinu více energie, než když se nádobí dá do myčky.

Správné plnění

Vždy zařízení zcela naplňte a snižte tak počet mycích cyklů spuštěných během jednoho týdne – je to jednoduchý způsob, jak ušetřit energii i peníze.

Používejte ekoprogramy

Představují způsob mytí nádobí, který je nejpřívětivější vůči životnímu prostředí. Ekoprogramy používají znatelně méně energie a vody.

Netřeba oplachovat

Není nutné nádobí před vložením od myčky opláchnout, pokud není opravdu hodně zašpiněné. Moderní myčky skvěle myjí i opravdu špinavé nádobí.