Chlaďte úsporně – rady jak nakupovat s ohledem na energetickou úspornost

Používáte chladničku, mrazničku nebo chladničku kombinovanou s mrazničkou? Tato zařízení jsou v provozu 24 hodin denně a spotřebovávají elektřinu 365 dní v roce. Stálé zapojení těchto zařízení se viditelně projevuje na fakturách za elektřinu. Proto stojí za to vybrat si energeticky úsporný spotřebič, pokud se rozhodnete koupit si nový, protože to ušetří energii i vaše peníze. Naše doporučení a aplikace ecoGator vás navedou k nejúspornějšímu spotřebiči vyhovujícímu přesně vašim osobním požadavkům.

Které zařízení je určené přímo pro vás?

Spotřeba energie, velikost a funkční vybavení jsou důležitými faktory při rozhodování o tom, co si koupíte. Nejdříve se ale musíte zamyslet nad tím, jak v domácnosti spotřebič budete používat. Například takto:

  • Koupit si chladničku s mrazícím boxem nebo bez něj? Pokud již v domácnosti mrazničku máte, měli byste zakoupit chladničku bez mrazícího boxu. V opačném případě máte na výběr jednodveřovou chladničku s mrazícím boxem nebo dvoudveřovou chladničku kombinovanou s mrazničkou. Pokud si vystačíte s malými zásobami, spotřebitelské organizace doporučují objem mrazničky nebo mrazícího boxu  50 až 80 litrů. Pokud vytváříte velké zásoby, objem by měl být 100 až 130 litrů.
  • Vyberte si správnou velikost! Nejvhodnější objem chladničky závisí na počtu lidí žijících v dané domácnosti. Větší chladnička totiž spotřebuje víc energie než menší, i když jsou obě ve stejné energetické třídě. Při výběru chladničky se řiďte následujícími základními doporučeními ohledně její velikosti: jeden až dva lidé potřebují chladničku o objemu 100 až 140 litrů. Pro každou další osobu přičtěte 50.
  • Extra funkce – rozmazlenost volbou Přídavné funkce jako je automatické odmrazování, funkce rychlého zchlazení CoolPlus nebo funkce chránící děti rozhodnutí o nákupu nijak neusnadňují. Sepište si seznam nejdůležitějších funkcí, které by spotřebič měl mít, a přiřaďte k nim jejich důležitost. 

Při nákupu chladničky nebo mrazničky dbejte na spotřebu energie

Vybrali jste si zařízení které vám nejvíce vyhovuje? Tak zjistěte jeho spotřebu energie před tím, než si ho koupíte. Energetický štítek vám poskytuje veškeré důležité informace a umožňuje srovnat různá zařízení. V současnosti je pro chladničky a mrazničky nejlepší volbou energetická třída A+++. V průměru zařízení třídy A+++ ročně spotřebuje o 20 % méně energie než zařízení třídy A++. Vyplatí se tudíž utratit o trochu více za sice dražší ale zároveň energeticky úspornější zařízení. Náklady na elektřinu budou nižší díky snížené spotřebě energie a nakonec se během pár let vyšší pořizovací náklady umoří. Pokud počítáte s průměrnou 15letou životností, můžete ušetřit hodně peněz.