Energeticky úsporné vysavače

Prvního září 2014 vstoupí v platnost nové nařízení EU o vysavačích. Od tohoto data budou vysavače v obchodech označeny energetickým štítkem. Současně nové nařízení omezí příkon vysavačů na 1600 wattů od září příštího roku a na 900 wattů od září 2017. Co to znamená pro spotřebitele?

Zejména euroskeptici a ti, kteří mají pochybnosti o spoření energií, kritizují tuto legislativu před tím, než vstoupí v platnost. Říkají: „EU by se měla starat o důležitější věci než o úsporné vysavače.“ „Nové modely nejsou tak dobré jako staré modely s vyšším příkonem.“ „Kvůli nižšímu příkonu se zvýší doba vysávání.“ Takové výroky matou mnoho spotřebitelů, kteří se nyní bojí, že nové spotřebiče jsou sice úspornější, ale také méně kvalitní Takové obavy nemají žádné opodstatnění, protože nové nařízení EU se netýká pouze nižšího příkonu. Jeho hlavním cílem je podpořit zájem o úspornější zařízení, která déle vydrží. 

Nové nařízení EU o vysavačích

Pro spotřebu elektrické energie vysavači nařízení nastavuje dva nové limity. Od prvního září 2014 nebudou společnosti moci vyrábět anebo prodávat vysavače s větším příkonem než 1600 W. V druhém kole bude limit snížen dokonce na pouze 900 W v září 2017. Maximální roční spotřeba vypočtená na základě průměrného použití je také omezena: na 62 kilowatthodin (kWh) od 1.9.2014 a na pouze 43 kWh od 1.9.2017. Nové minimální standardy se také vztahují na lepší odstraňování prachu, méně prachových emisí a delší životnost spotřebičů. Nařízení EU se ale nevztahuje na všechny vysavače: ruční robotické a průmyslové vysavače, vysavače pro mokré sání a čističe podlah nejsou nařízením zasaženy. Spotřebitelé si nemusí kupovat nový vysavač. Na stávající vysavače se nařízení nevztahuje. Obchodníci také nemusí vyřadit skladové zásoby. Je jim umožněno doprodat starší spotřebiče s vyšším příkonem a bez energetických štítků, dokud nevyprázdní své sklady.

Znamená méně příkonu delší úklid?

Zaručuje vysoký příkon dobrý sací výkon a lepší výsledky při úklidu? Většina výrobců říká, že ne. Množství wattů udává, kolik elektřiny motor spotřebuje. Toto tvrzení potvrzují testy německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest. V testech běžných vysavačů tato nezávislá organizace získává stejný výsledek. Například vítěz testu z roku 2014 s pouhými 870 watty příkonu již nyní splňuje evropské požadavky pro rok 2017. Tudíž příkon motoru ve wattech není tím nejdůležitějším faktorem pro sací výkon. Mnohem důležitější je návrh celého spotřebiče od sací hubice přes vedení proudu vzduchu a technologii filtru po tuhost krytu. To znamená lepší výsledek čištění a méně peněz utracených za vysávání. Mnoho let se již množství výrobců přiklání k zařízením s nižším příkonem. 

Vysavač s nižší příkonem: Ušetří elektřinu i peněženku

Novým nařízením chce Evropská unie zejména snížit spotřebu elektřiny. Nová pravidla do roku 2020 ušetří 19 terawatthodin, což je množství elektřiny, které odpovídá výkonu více než čtyř elektráren anebo spotřebě 5,5 milionu domácností.

Lidé, kteří nahradí svého starého „wattožrouta“ novým vysavačem s nižším příkonem mohou snížit své náklady na elektřinu. Öko-Institut v Německu na svých stránkách o úsporných spotřebičích EcoTopTen zveřejnil výpočty možných úspor. Provoz energeticky úsporného vysavače s nižším příkonem stojí asi polovinu toho, co provoz podobného stávajícího sáčkového vysavače  s vyšším příkonem. Při koupi nového vysavače tedy lze očekávat roční úspory v řádech stokorun. Spotřebitelé by nicméně měli nahradit svůj stávající vysavač novým pouze tehdy, když již ten starý přestává fungovat. Brzká výměna dobře fungujícího zařízení není smysluplná z finančního ani z ekologického hlediska.

Vysvětlení: Nový energetický štítek pro vysavače

Od prvního září EU také zavádí pro vysavače energetické štítky. Veškeré důležité informace o zařízení budou zobrazeny, podobně jako u štítků pro pračky a televize. To znamená, že spotřebitelé nebudou muset pátrat po informacích o spotřebě a dalších důležitých parametrech v technické dokumentaci výrobku. To umožní spotřebitelům porovnávat spotřebiče mnohem rychleji a pohodlněji než dříve. Na štítku bude vyznačena energetická třída (A je nejlepší, G nejhorší), účinnost čištění pro koberce i tvrdé podlahy, roční průměrná spotřeba energie v kilowatthodinách, hlučnost v decibelech a emise prachu z vysavače. 

Tato infografika o energetickém štítku pro vysavače vám ukáže vše, co potřebujete vědět:

http://www.ecogator.cz/fileadmin/user_upload/upload_cz/pics/energy-label-vacuum_cleaner-cz.jpg