Tipy na úspory

Nejlepší rady, jak uspořit energii

Ukážeme, jak jednoduché je snížit vysoké náklady na energie, pokud se budete řídit následujícím radami, jak snížit spotřebu energie v domácnosti.

 

1. Snižte spotřebu elektřiny v pohotovostním režimu

Elektrické zásuvky umožňují jednoduše vypnout spotřebiče, které nenápadně spotřebovávají energii, jako jsou televize nebo kuchyňské spotřebiče. Typická domácnost by mohla ročně ušetřit až 1000-2000 Kč, kdyby jenom nezapomínala vypínat spotřebiče v pohotovostním režimu. Při koupi nového vybavení dbejte na to, aby bylo možné jej zcela odpojit z elektrické sítě.

 

2. Vařte efektivně

Vždy na pánvi nebo hrnci nechávejte pokličku, jak dlouho to jen jde, aby neunikalo teplo pryč. To napomůže snížit spotřebu energie během vaření o dvě třetiny. Také vypínejte sporák nebo troubu co nejdříve a dokončete proces vaření za pomocí zbytkového tepla. Vodu na vaření přivádějte k varu v rychlovarné konvici namísto pánve na sporáku.

 

3. Používejte energeticky úsporné světelné zdroje

Po zákazu klasických žárovek se tyto světelné zdroje pozvolna vytrácejí z regálů. Má to dobrý důvod: 60wattová žárovka za rok průměrně spotřebuje elektřinu v ceně kolem 250 Kč. Energeticky úsporný světelný zdroj se srovnatelným osvětlovacím účinkem spotřebuje méně než 50 Kč.

 

4.    Nakupujte chytře

Máte zájem o novou pračku nebo chladničku? V tom případě by energeticky úsporné spotřebiče měly být vaší první volbou. Následné náklady na elektřinu spotřebičů s vysokou spotřebou energie značně převyšují pořizovací cenu. Pokud chcete zabránit budoucím vysokým účtům za elektřinu, věnujte pozornost energetickým štítkům zařízení, o jejichž koupi uvažujete.  

•    Vybírejte ledničky, mrazničky, pračky, sušičky a myčky kategorie A+++
•    Vybírejte televize a elektrické trouby kategorie A (už jsou dostupné i v kategorii A ++)

 

5.    Perte a sušte rozumně

Nikdy nepouštějte pračku nebo sušičku poloprázdnou. Pokud to není možné, tak pro menší náplně používejte úsporné programy vaší pračky.  Pro většinu druhů znečištění je naprosto dostatečné prát na 30 °C a moderní prací prášky a saponáty dobře účinkují i při nižších teplotách.