Úspory energie o Vánocích

O Vánocích je všeho přes míru – moc jíme, moc pijeme, moc utrácíme a moc plýtváme. Jak se Vánoce přibližují, začínají být i ti nejsvědomitější šetřílci energie stále ledabylejší a myslet v tomto ročním období ekologicky může být obtížné. Když se však budete řídit našimi jednoduchými tipy, můžete o svátcích ušetřit spoustu energie.

Osvětlení: slavnostní atmosféra, ale energeticky šetrná

Během svátků se spotřeba energie významně zvyšuje. Většinu mají na svědomí vánoční světla a trend mít na střechách a garážích obrovské osvícené výjevy zvyšuje spolu s činností v domácnosti množství oxidu uhličitého. Zvažte proto, zda nenahradíte stará světla na vánoční stromek světelnými řetězci s LED diodami, které mohou spotřebovat téměř o 80 procent méně energie než žárovky. Také nezapomínejte na noc vánoční světla zhasínat. V tom vám mohou pomoci časové spínače, které tak sníží náklady na elektřinu. Místo elektřiny ze sítě můžete na zahradě použít svítidla pro dekoraci napájená z vlastního fotovoltaického panelu.

Nakupujte lokálně & používejte pokličku

Koupí čerstvých produktů z lokálních trhů podpoříte české výrobce a výrazně snížíte vzdálenost, kterou k vám jídlo bude muset urazit. Tím pomáháte životnímu prostředí a místnímu hospodářství. Když chcete něco přivést k varu, dejte na hrnce pokličky, aby se teplo drželo v hrnci a snížila se spotřeba energie. Navíc se tak vytvoří méně páry, takže můžete snížit výkon digestoře.

Myčka nádobí: naplňte ji celou & použijte ekoprogram

Během svátků má myčka velmi mnoho práce. Spusťte ji, teprve když je plná, abyste zajistili, že její kapacitu využíváte na maximum. Díky tomu naplno využijete spotřebovanou energii, vodu a mycí prostředek. Kromě toho myjte v ekoprogramu, který dokáže vyčistit standardně ušpiněné nádobí, a co se týče spotřeby energie a vody, je nejefektivnější.

Vánoční pečení s nízkými emisemi

Domácí cukroví je pro mnoho rodin nedílnou součástí radostných Vánoc. Ať už pečou cokoli – pracny, linecké nebo barevně zdobené dobrůtky – pilní pekaři stráví před Vánoci v kuchyni mnoho hodin. To také znamená velké vytížení pro troubu. Nejprve proto pečte druhy cukroví nejméně náročné na teplo, nebudete tak muset troubu předehřívat. Na konci pečícího maratonu můžete troubu vypnout o 10 minut dřív, než bude dopečeno, a využít zbylé teplo.

Jaký vánoční stromek?

Zvažte, zda nezainvestujete do vánočního stromku v květináči, který můžete po Vánocích bez starostí postavit ven a příští rok si ho znovu přinést dovnitř – vydrží vám tak velmi dlouho, bude vstřebávat oxid uhličitý a bude mít menší dopad na životní prostředí. Jestli nemůžete používat stromek v květináči, zkuste si koupit strom z místního, trvale udržitelného lesního hospodářství.

Po svátcích

Nezapomeňte zrecyklovat stromek, přáníčka a balicí papír a nechtěné dárky věnujte na dobročinné účely.