Zelené IT+TV

Nákupní rada: notebook, počítač nebo televize, co šetří energii

Nový chytrý telefon, lepší tablet, větší televize: V oblasti zábavní elektroniky přicházejí inovace jedna za druhou, a to nedělá dobře ani našemu bankovnímu kontu, ani životnímu prostředí.

Sepsali jsme pro vás pár ekologických tipů, které můžete využít, až se budete opět rozhodovat o koupi nového počítače, televize nebo chytrého telefonu.

Mobilní telefon: Prostě řekněte ne!

Na trhu vždy bude nějaký novější, lepší, rychlejší nebo chytřejší telefon. Navíc nás na každém rohu lákají reklamy na velké výprodeje se speciální cenou, novým designem nebo funkcemi. Může však být osvobozující potřebu konzumovat stále víc a víc prostě ignorovat a nechat si starý telefon o něco déle. Pokud nový chytrý telefon skutečně potřebujete, hledejte takový, který je jednoduchý na údržbu a opravy, a vyhněte se těm s pevně zabudovanou baterií.

Rada pro nákup nové televize

Vedle technologií, připojení k síti a různých funkcí hraje při nákupu televize důležitou roli také její velikost. Velká televize je nejen dražší, ale také spotřebuje více energie než menší přijímač.

Vyberte si správnou velikost podle vzdálenosti, ze které budete televizi sledovat.

Jednoduché pravidlo říká:

  • Úhlopříčka 32 palců (80 cm): vzdálenost 2 metry
  • Úhlopříčka 39 palců (100 cm): vzdálenost 3 metry
  • Úhlopříčka 47 palců (120 cm) a víc: sledujte televizi ze vzdálenosti více než 3 metry

Energetický štítek: Od konce roku 2011 musí mít televize energetický štítek Evropské unie. Ten pomocí barevné škály a kategorií energetické účinnosti A++ až G uvádí energetickou náročnost spotřebiče. A++ značí nízkou energetickou náročnost a G vysokou energetickou náročnost.

Počítač a notebook: Udržujte je v dobrém stavu, upgradujte a nechávejte opravovat

Jestliže váš notebook a programy v něm fungují příliš pomalu, není hned třeba pořizovat si nový počítač. Stačí ho buď vyčistit od nepotřebných dat a zbavit ho virů, nebo upgradovat hardware. Mnoho součástek lze bez problémů vyměnit. Nechat si notebook opravit odborníkem na IT může být mnohem levnější a ekologičtější než kupovat nový.

Nákup počítače a notebooku: Vytvořte si profil používání!

Než si koupíte nový přístroj, měli byste se zamyslet nad tím, jakým způsobem a k jakým účelům ho budete používat. Pak si budete moct vytvořit profil používání, což vám pomůže vybrat to pravé zařízení podle vašich potřeb. 

Jestliže počítač používáte jen na surfování po internetu, sledování filmů a psaní e-mailů, bude vám stačit počítač nebo notebook s normálním procesorem a grafickou kartou. Takzvané integrované grafické karty spotřebují ještě méně elektřiny. Můžete je mít se všemi důležitými rozhraními, jako je HDMI nebo DVI.
Dejte si pozor, když narazíte na nízkou cenu u špičkových počítačů. Integrované herní grafické karty jsou opravdoví žrouti energie a i při nízkém využití spotřebují 15 až 20 wattů. Při plném zatížení spotřebují i více než 100 wattů. Obzvláště u notebooků vybijí tyto grafické karty baterii velmi rychle.

Energetická spotřeba: Přenosná zařízení vítězí nad stolním počítačem

Přenosná zařízení, jako jsou notebooky, netbooky a ultrabooky, jsou většinou úspornější než přístroje s externí obrazovkou. Komponenty hardwaru jsou u přenosných zařízení obecně navrženy tak, aby byla výdrž baterie co nejdelší. Co se týče spotřeby energie, je tedy výhodnější vybrat si přenosné zařízení než stolní počítač. Kromě toho se držte dál od grafických karet s vysokým výkonem, pokud je nepotřebujete. Jestliže si chcete pořídit zvláště úsporný počítač, měli byste hledat zařízení, která získala eko nálepku ENERGY STAR. Která zařízení mohou eko nálepku získat, si můžete přečíst na těchto stránkách (v angličtině): www.eu-energystar.org.

Staré přístroje jsou cenné

V roce 2014 vzrostla globální produkce elektronického odpadu na téměř 42 milionů tun. Na výrobu mobilních telefonů, počítačů a dalších zařízení je potřeba velké množství drahocenných surovin a zdrojů. Proto je důležité likvidovat staré přístroje bezpečně a správně.